Smartfon dla seniora – jaki najlepszy? TOP 5 telefonów 2024

| 2 Komentarze
Jaki smartfon dla seniora wybrać? Przedstawiamy ranking najlepszych urządzeń dla osób starszych.

Czasy, kiedy proponowane były zwykłe telefony komórkowe dla seniorów zamiast dotykowych urządzeń, powoli mijają. Dzisiaj seniorzy nie chcą odstawać o młodszych ludzi i preferują smartfony. Jednak nawet nowoczesny telefon dla seniora musi spełniać pewne wymagania, tak aby był wygodny w użyciu oraz funkcjonalny. Jaki telefon dla starszej osoby w 2024 roku będzie dobrym wyborem? Czy smartfon dla seniora dotykowy, czy z fizycznymi przyciskami? Czy osoby będące w jesieni życia są gotowe na najnowsze technologie? Na te oraz inne pytania związane z tym temat postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Polecane smartfony

Smartfon dla seniora – jak wybrać?

Jaki smartfon dla seniora będzie odpowiednim wyborem? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak prosta, jakby mogło się wydawać. Starsze osoby często nie dość, że nie są zaznajomione z nowoczesnymi technologiami, to jeszcze łatwo się zrażają, gdy okazuje się, że telefon nie jest zbyt intuicyjny. Więc czy osoby w trzecim wieku są skazane na „telefon dla seniora z klapką”, reklamowany w artykule sponsorowanym w gazecie z programem telewizyjnym?

Oczywiście, że nie. Na rynku istnieje naprawdę duży wybór telefonów dotykowych dla seniorów, które są dostosowane do ich potrzeb. Komórka dla seniora wcale nie musi mieć fizycznych przycisków, a radio fm, nie musi być jej najciekawszą funkcją. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze prostego smartfona dla seniora dużą rolę grają czynniki takie jak wielkość ekranu, jakość dźwięku, łatwość obsługi, dostępność funkcji oraz trwałość i wytrzymałość samego urządzenia. Więcej o najważniejszych punktach specyfikacji oraz cechach telefonów dla seniorów opowiemy poniżej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze telefonu dla seniora?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, smartfony dla seniorów muszą posiadać pewne cechy, które ułatwią im korzystanie z samego urządzenia.

Starsze osoby mają często problem ze wzrokiem, dlatego świetnie sprawdzą się telefony dla z dużym wyświetlaczem. 5.5 cala to absolutne minimum, jeśli chodzi o wyświetlacz, jednak preferowanym rozmiarem ekranu powinna być przynajmniej przekątna 6 cali. Kolejną dolegliwością, z którą zmaga się wielu seniorów, są problemy ze słuchem. Dlatego dźwięk z urządzenia powinien być zarówno głośny, jak i czysty, tak aby seniorzy nie mieli problemu z usłyszeniem dzwonka czy zrozumieniem osoby po drugiej stronie telefonu.

Jednymi z najważniejszych kwestii w smartfonach dla osób starszych jest łatwość obsługi oraz dostępność funkcji. Telefony nie mogą mieć zbyt trudnego interfejsu, a poruszanie się po urządzeniu powinno być intuicyjne, tak aby nie zrazić starszej osoby, która nie ma na co dzień do czynienia z nową technologią, a i nauka nowych rzeczy jest dla nich trudniejsza niż dla młodych osób. Ważne jest też, żeby telefon miał funkcje takie jak powiększenie tekstu, asystent głosowy, łatwe umieszczenie potrzebnych ikon na ekranie startowym, szybkie wybieranie numeru czy inne podobne rzeczy, które sprawiają, że seniorom łatwiej będzie się korzystało z telefonu.

Ostatnim czynnikiem, odnoszącym się już bardziej do hardware’u samego urządzenia jest to, że sam telefon musi być wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Poza problemami ze wzrokiem i słuchem starsze osoby mają również często niepewny chwyt oraz nie najlepszy refleks. Dlatego istnieje duże ryzyko tego, że ich telefon wypadnie im z rąk. Choć sprawę może załatwić dokupienie dobrej jakości etui, to jednak wybór pancernego smartfona, takiego jak dla budowlańców czy entuzjastów wspinaczek górskich, może być dobrym pomysłem. Choć tutaj może pojawić się problem wagi. Niemniej jednak osłona ekranu typu Gorilla Glass, dobrej jakości obudowa np. aluminiowa czy ze stali nierdzewnej mogą być plusami.

Smartfon dla seniora i jego wydajność

Wielu osobom wydaje się, że skoro seniorzy przeważnie nie grają w obciążające dla telefonu gry, nie używają wielu aplikacji naraz, czy zazwyczaj nie oglądają filmów na tik toku, czy YouTube to nie jest im potrzebny wydajny smartfon.

Jednak patrząc na kwestię wydajności oraz płynności urządzenia z innej strony, okazuje się, że jest to bardzo mylne podejście, a dobry smartfon dla seniora, jak najbardziej powinien być płynny i wydajny. Zacinający się telefon może zdecydowanie utrudnić zdezorientowanej starszej osobie, a także zniechęcić ją całkowicie do korzystania ze smartfona. Seniorzy bardzo często nie są w stanie sami zresetować telefonu, czy szybko znaleźć informacji dotyczących tego, jak zlikwidować szybko proste problemy.

Dlatego, tak aby seniorzy byli w stanie w przystępny i płynny sposób korzystać z funkcji takich, jak wysyłanie wiadomość SMS, korzystanie z WhatsApp oraz przeglądanie Facebooka, czy stron internetowych musimy również przy zakupie uwzględnić ilość pamięci RAM, pojemność baterii czy przede wszystkim użyty w telefonie procesor. Optymalna pamięć RAM to przynajmniej 4GB, pojemność baterii to 4000 mAh w górę, a przy sprawdzaniu procesora w urządzeniu warto sprawdzić, ilu rdzeniowy jest, a także jakie jest jego taktowanie.

Polecane modele smartfonów dla seniorów

Jeśli znamy już parametry, które warto mieć na uwadze przy wybieraniu telefonów dotykowych dla seniorów, warto zapoznać się z konkretnymi modelami, które z różnych względów będą idealne dla seniorów. Zebraliśmy najlepsze telefony dla starszych osób dostępne w 2024 roku na Morele.net oraz uporządkowaliśmy je w postaci rankingu smartfonów dla seniorów.

Samsung Galaxy M13

Pierwszy na liście smartfon Samsung Galaxy jest pod kilkoma względami idealnym smartfonem dla seniora. Po pierwsze posiada duży i przejrzysty ekran IPS o przekątnej 6.6 cala. Po drugie posiada, aż 5000 mAh pojemności baterii, co oczywiście starcza na długi okres użytkowania smartfona bez konieczności ponownego ładowania go. Ponadto procesor o taktowaniu 2.0 GHz oraz 4 GB RAM sprawiają, że telefon działa naprawdę płynnie. Dodając do tego solidne, eleganckie wykonanie oraz świetny, złożony z trzech obiektywów aparat (w tym jeden o rozdzielczości, aż 50 MPIx) pozwalający na wykonanie pięknych zdjęć z wycieczki, sprawia, że możemy umieścić telefon w czołówce stosunkowo tanich smartfonów dla seniorów.

Samsung Galaxy M13

Samsung Galaxy M13

Xiaomi Redmi Note 11

Kolejnym naszym wyborem jest smartfon od marki Xiaomi, która od lat znana jest w naszym kraju jako producent świetnych urządzeń w atrakcyjnych cenach. Telefon ma podobną specyfikację do omawianego wyżej Samsunga Galaxy, ale jednak góruje nad nim w kilku aspektach. Przede wszystkim został zamontowany w nim lepszej jakości wyświetlacz AMOLED, choć o minimalnie mniejszej przekątnej – 6.43 cala. Aparat tylny ma aż cztery obiektywy, w tym również jeden o rozdzielczości 50 MPix, jednak dużo lepsza jest kamera do selfie (13 megapikseli), która pozwala na rozmowy z bliskimi przez video w świetnej jakości. Pamięć RAM, użyty procesor czy pojemność baterii jest na tym samym poziomie co w rozpatrywanym wcześniej modelu.

Xiaomi Redmi Note 11

Xiaomi Redmi Note 11

Motorola Moto G60

Następna w zestawieniu jest Motorola Moto G60, która może się pochwalić największą ilością pamięci RAM – 6GB, oraz największym ekranem IPS o przekątnej 6.8 cala. Dodatkowo użyty w tylnym aparacie obiektyw (wspomagany dwoma innymi) ma najwyższą rozdzielczość z omawianych modeli, bo aż 108 MPix, tak samo sprawa ma się z 32 megapikselowym aparatem przednim. Moto G60 ma również największą pojemność baterii, na poziomie 6000 mAh. Jak widać, specyfika tego modelu wyróżnia się na tle pozostałych i choć to najdroższy telefon z listy (jego cena wynosi nieco poniżej 1100 zł) to warto zastanowić się nad dopłaceniem do Motoroli.

Motorola Moto G60

Motorola Moto G60

Nokia G21

A może smartfon Nokia dla seniora? Wiele starszych osób może pamiętać czasy świetności marki, przypadające na początek milenium i jej znajomość może być dla nich dodatkowym plusem. Jednak sama Nokia G21 poza sentymentem ma do zaoferowania również solidną specyfikację. Ekran IPS 6.5 cala, aparat główny 50 + 2 + 2 MPix, aparat do selfie 8 MPix, pojemność baterii powyżej 5000 mAh, modem 4G LTE, czy 4 GB RAM to wszystko, co powinien mieć dobry smartfon dla seniora. A to wszystko w kwocie zamykającej się w 700 zł.

Nokia G21

Nokia G21

myPhone Hammer Iron 3

Ostatni w rankingu smartfon, zamykający zestawienie jest dosyć specyficznym telefonem. Mianowicie smartfon polskiej produkcji ma kilka widocznych gołym okiem wad, takich jak bardzo niska ilość pamięci RAM – 1 GB, kiepskiej jakości aparat, stosunkowo mały ekran oraz „zaledwie” 4400 mAh pojemności baterii. Jednak ma pewien wyróżnik, który dla kilku osób może być decydujący. Jest to zdecydowanie najtrwalszy smartfon na liście, któremu nie są straszne żadne uszkodzenia mechaniczne, dzieje się tak dlatego, że została w nim zamontowana pancerna obudowa. Ponadto smartfon jest odporny na wodę oraz pył i posiada certyfikat IP68.

 

myPhone Hammer Iron 3

myPhone Hammer Iron 3

Ile kosztuje smartfon dla seniora?

Na pytanie ile kosztuje smartfon dla seniora, ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Telefon może kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Jeśli starsza osoba potrafi obsługiwać nowe technologie, jej sytuacja finansowa pozwala jej na kupno drogiego urządzenia, a np. jej dzieci czy wnuki posiadają iPhone, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby ktoś taki kupił sobie również sprzęt od Apple, by w wygodniejszy sposób komunikować się z rodziną za pomocą iMessage czy FaceTime. Szczególnie że rodzina mogłaby jej pomóc w konfiguracji takiego smartfona, ponieważ sama korzysta z telefonów kalifornijskiego producenta.

Jeśli jednak rozmawiamy o nieco bardziej przyziemnych sytuacjach, w których seniorzy, nie mają wysokiego stałego dochodu, ani nie są zainteresowani zbędnymi funkcjami najlepszych smartfonów, można wtedy mniej więcej ustalić kwotę, którą należy wydać na dobry smartfon dla seniora. Przedstawione przez nas modele urządzeń kosztują około 700 do tysiąca stu złotych. Według nas to jest optymalna kwota za urządzenie dla seniora. Oczywiście na rynku znajdują się też tańsze telefony, które wręcz reklamują się jako komórki dla starszych osób, jednak kupno smartfona w podejrzanie niskiej cenie od nierenomowanego producenta, może skończyć się sprawieniem sobie urządzenia, które nie będzie wydajne, a brak jakiejkolwiek płynności nie pozwoli na sprawne korzystanie z niego i zniechęci samego użytkownika. Dlatego warto, jest postawić na złoty środek stosunku jakości do ceny i wydać przynajmniej kilkaset złotych na nowy smartfon dla osób w jesieni swojego życia.

4,9
17 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Wystarczy tani telefon z systemem Android i Grand Launcher - nakładka graficzna z uproszczonym interfejsem.
Przecież macie w ofercie smartfon dedykowany seniorom. Dlaczego go nie ma na liście?
Smartfon Maxcom MS459 Harmony
Specjalista Morele | 01:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.